27η ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΝΗΜΗΣ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

Η 27η Ιανουαρίου έχει καθιερωθεί ως παγκόσμια Ημέρα Μνήμης του Ολοκαυτώματος. Σε κάθε χώρα πραγματοποιούνται ανάλογες εκδηλώσεις μνήμης για το κορυφαίο αυτό αποτρόπαιο ρατσιστικό και φασιστικό έγκλημα, που κόστισε τη ζωή σε εκατομμύρια Εβραίους, τσιγγάνους, ομοφυλόφιλους, πολιτικούς αντίπαλους του Χιτλερικού καθεστώτος κ.α. Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε η σχετική εκδήλωση την Παρασκευή 26 Ιανουαρίου. Στην έναρξη της εκδήλωσης, διαβάστηκε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας & Θρησκευμάτων κ. Πιερακάκη και στη συνέχεια, ο Δ/ντής κ. Κονιόρδος Ιωάννης συζητώντας με τους μαθητές/τριες, αναφέρθηκε στο ιστορικό πλαίσιο της εποχής και στις κοινωνικές ιδεολογικές και πολιτικές προϋποθέσεις που συνέβαλλαν για την τέλεση ενός τόσο τρομακτικού και μοναδικού εγκλήματος. Ακόμα, αναφέρθηκε και στην τύχη των διάφορων Εβραϊκών κοινοτήτων της Ελλάδας και ειδικότερα του Βόλου και τον τρόπο διάσωσής της. Ακολούθως, ο μαθητής Κοττάς Δημήτρης της Α΄ Γυμνασίου παρουσίασε το θέμα του βιβλίου «Το αγόρι με τις ριγέ πιτζάμες», ένα συγκινητικό και διδακτικό διήγημα για τη σχέση ενός εβραιόπουλου με ένα Γερμανό συνομήλικο και το τραγικό του τέλος. Η εκδήλωση έκλεισε με την προβολή της βραβευμένης ταινίας του Μουσικού Σχολείου Αλίμου (https://www.youtube.com/watch?v=DIGtiJh75w8&list=PL2J_qoFbHd57xEOcLHVAKEHRS8gYVbDnU)