ΔΩΡΕΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας το δεκάτομο έργο με θέμα «Τουρκοκρατία και Επανάσταση του 1821», δωρεά της Ι. Μητρόπολης Δημητριάδος. Πρόκειται για τους δέκα τόμους των πρακτικών, των αντιστοίχων δέκα διεθνών επιστημονικών συνεδρίων για τη μελέτη της τουρκοκρατίας και της Επανάστασης του 1821, τα οποία υλοποιήθηκαν από την Ειδική Συνοδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Εκκλησίας της Ελλάδος, με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Το σπουδαίο έργο θα είναι διαθέσιμο στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας για τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και κάθε ενδιαφερόμενο για τη μελέτη της Ιστορίας.