Daily Archives: 16 Απριλίου 2024

Η συνέχεια του διαγωνισμού στην Πάτρα!!!

Έπειτα από τη σημαντική επιτυχία τους να αναδειχθούν πρώτοι στη Θεσσαλία στον προκριματικό Διαγωνισμό  “Alan Turing Διαγωνισμός Μαθηματικής Λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης» που διοργανώνει το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν και στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού που έγινε στην Πάτρα το Σάββατο 13 Απριλίου. Εκεί, διαγωνίστηκαν με άλλες 12 ομάδες από όλες τις Περιφέρειες δοκιμάζοντας νέες προκλήσεις και  αποκομίζοντας πολύτιμες εμπειρίες στον δρόμο για την γνωστική και κοινωνική τους ανάπτυξη.

Η συμμετοχή των μαθητών μας σε διαγωνισμούς και αντίστοιχες δράσεις είναι στόχος της σχολικής μας μονάδας προκειμένου να αναπτύσσονται πολύπλευρα οι μαθησιακοί, παιδαγωγικοί και αναπτυξιακοί στόχοι της σχολικής εκπαίδευσης.

Συγχαίρουμε για μια ακόμη φορά την ομάδα της Α΄ Λυκείου Κλιάρη Έλενα, Λάντζο Νικόλαο και Τζεμολλάρι Μάριο όπως και τη μαθηματικό του σχολείου μας κ. Πιλαφά Κατερίνα που είχε την πρωτοβουλία και τον συντονισμό της συμμετοχής στον διαγωνισμό και συνόδευσε τους μαθητές στην Πάτρα.