Daily Archives: 22 Μαρτίου 2024

ΔΩΡΕΑ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Με χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας το δεκάτομο έργο με θέμα «Τουρκοκρατία και Επανάσταση του 1821», δωρεά της Ι. Μητρόπολης Δημητριάδος. Πρόκειται για τους δέκα τόμους των πρακτικών, των αντιστοίχων δέκα διεθνών επιστημονικών συνεδρίων για τη μελέτη της τουρκοκρατίας και της Επανάστασης του 1821, τα οποία υλοποιήθηκαν από την Ειδική Συνοδική Επιτροπή Πολιτιστικής Ταυτότητας της Εκκλησίας της Ελλάδος, με αφορμή την επέτειο των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821. Το σπουδαίο έργο θα είναι διαθέσιμο στη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας για τους εκπαιδευτικούς, μαθητές και κάθε ενδιαφερόμενο για τη μελέτη της Ιστορίας.

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ-Λ.Τ. ΤΡΙΚΕΡΙΟΥ

Με μεγάλη χαρά ανακοινώνουμε ότι η ομάδα του Λυκείου μας που συμμετείχε στον φετινό 3ο Διαγωνισμό Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης Alan Turing 2023-24 του ΠΕ.Κ.Ε.Σ Δυτικής Ελλάδας, ήρθε πρώτη από όλα τα συμμετέχοντα σχολεία της Θεσσαλίας και είναι μία από τις 11 ομάδες Πανελλαδικά που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στην Πάτρα στις 13 Απριλίου. Ο Δ/ντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουμε τους μαθητές της ομάδας: Κλιάρη Ελένη, Λάντζο Νίκο και Τζεμολάρι Μάριο και την καθηγήτρια κ. Πιλαφά Κατερίνα που είχε τον συντονισμό και την οργάνωση της συμμετοχής του σχολείου μας στο Διαγωνισμό. Ευχόμαστε από τώρα Καλή Επιτυχία και στην επόμενη φάση.

Γράφουν για εμάς