ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ – Λ.Τ ΤΡΙΚΕΡΙΟΥ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΤΟΥ «ΤΥΦΩΝΑ»

Την Παρασκευή 3 Νοεμβρίου, μετά το πέρας των μαθημάτων, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γυμνασίου-Λ.Τ Τρικερίου συμμετείχαν εθελοντικά στον καθαρισμό της ακτής του «Αλογόπορος» μαζί με τα μέλη του «Τυφώνα». Είχε προηγηθεί διαδικτυακή συνάντηση με τον υπεύθυνο παιδαγωγικών προγραμμάτων του Ιδρύματος «Α.Κ. Λασκαρίδης» κ. Ν. Μυσιρλάκη, στην οποία οι μαθητές ενημερώθηκαν για το έργο και τη δράση του πλοίου «Τυφών» και την ανάγκη προστασίας της θάλασσας και των ακτών. Οι μαθητές/τριες έδωσαν μαζικά το παρόν στο κάλεσμα για καθαρισμό της ακτής και εκπαιδεύτηκαν από τον συντονιστή της ομάδας για την σωστή και ασφαλή διαδικασία περισυλλογής των απορριμμάτων. Με τρόπο βιωματικό, οι μαθητές/τριες αντιλήφθηκαν την τεράστια ζημιά που προκαλούν στις θάλασσες και ακτές τα πλαστικά και κάθε λογής σκουπίδια. Ταυτόχρονα, ένιωσαν περήφανοι που και με τη δική τους εθελοντική συμμετοχή συνέβαλαν «χειροπιαστά» σε ένα σπουδαίο έργο που αφορά τον τόπο τους αλλά και όλο τον πλανήτη.