Archives mensuelles: Mai 2024

ΔΙΑΚΡΙΣΗ ΜΑΘΗΤΡΙΩΝ ΜΑΣ

Tην Τετάρτη 17 Απριλίου παρακολουθήσαμε την έναρξη του 4ου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ με τίτλο «Τα μαθηματικά είναι παντού» που διοργανώνει Ελληνικό Κέντρο Επιστημών και Τεχνών.

Στη συνέχεια ομάδα μαθητών/τριών μας συμμετείχε σε δραστηριότητα με επίλυση γρίφων.

Δύο μαθήτριες, η Κλιάρη Έλενα της Α΄ Λυκείου και Λάντζου Μόρφω της Α΄Γυμνασίου απέσπασαν Αριστείο Διάκρισης.

Τα θερμά μας συγχαρητήρια στους μαθητές/τριές μας που συμμετέχουν στις δράσεις, αναπτύσσουν τις ικανότητές τους και πορεύονται με επιτυχίες και στην καθηγήτριά τους κ. Πιλαφά Κατερίνα που οργάνωσε και συντόνισε τη συμμετοχή τους.

ΝΕΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Σήμερα υποδεχτήκαμε τους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Τρικερίου, που θα φοιτήσουν του χρόνου στο σχολείο μας.

Ο Δ/ντής κ. Κονιόρδος Γ. ξενάγησε τους μαθητές στο χώρο του σχολείου και συζήτησε μαζί τους θέματα που τους απασχολούν κατά την μετάβασή τους στη νέα εκπαιδευτική βαθμίδα.

Οι καθηγήτριες κ.κ. Πιλαφά Κατερίνα και Κωνσταντά Δήμητρα ενημέρωσαν τα παιδιά για τα μαθήματα που θα έχουν στο νέο σχολείο, ενώ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και το μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας στην Α΄ Τάξη.

Τέλος, κλήθηκαν να εκφράσουν την εμπειρία της επίσκεψής τους σχεδιάζοντας τα συναισθήματά τους στο χαρτί.

Η δράση υλοποιήθηκε με τη συνεργασία του Δημοτικού σχολείου στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης των μαθητών/τριών από το Δημοτικό στο Γυμνάσιο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ

Στις 26 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών/τριών της Γ΄ Γυμνασίου και Α΄ Λυκειου για το Επαγγελματικό Λύκειο (ΕΠΑΛ) και τις εκπαιδευτικές δυνατότητες που προσφέρει, από τους κ.κ.: Σαμαρά Δημήτριο, Δ/ντή του Εργαστηριακού Κέντρου ΕΠΑΛ Αργαλαστής και Κομνό Δημήτριο, Πλοίαρχο, εκπαιδευτικό του Ναυτιλιακού Τομέα του ΕΠΑΛ Αργαλαστής.

Ευχαριστούμε τους εισηγητές για την περιεκτική παρουσίαση και συζήτηση που ακολούθησε.

ΕΥΧΕΣ

Η Δ/νση και ο Σύλλογος διδασκόντων του Γυμνασίου Λ-Τ. Τρικερίου σας ευχόμαστε Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση