Arkivi mujor: October 2024

11η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας οργάνωσε εκδηλώσεις για την Ημέρα σχολικού αθλητισμού. Η θεσμοθέτηση αυτής της εκδήλωσης έχει σκοπό να παροτρύνει τη συμμετοχή σε κάθε μορφή φυσικής δραστηριότητας ως απάντηση στην καθιστική ζωή και να εμπνεύσει τις αξίες του αθλητισμού: την ευγενή άμιλλα, το ευ αγωνίζεσθαι, την αλληλεγγύη, τη συνεργασία, την δέσμευση στην προσπάθεια και το στόχο. Η σχολική νοσηλεύτρια κ. Μαραγγούλη Αγγελική οργάνωσε βιωματικό εργαστήριο στο οποίο οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την αντιμετώπιση και την παροχή Α΄ Βοηθειών των πιο συχνών τραυμάτων που συμβαίνουν στους αθλητικούς χώρους. Οι μαθητές/τριες εφάρμοσαν οι ίδιοι τις αρχές και τεχνικές επίδεσης τραυμάτων, μεταφοράς τραυματιών κ.λ.π. Στη συνέχεια οργανώθηκαν αθλοπαιδιές και αγώνας βόλεϊ όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.