11η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου το σχολείο μας οργάνωσε εκδηλώσεις για την Ημέρα σχολικού αθλητισμού. Η θεσμοθέτηση αυτής της εκδήλωσης έχει σκοπό να παροτρύνει τη συμμετοχή σε κάθε μορφή φυσικής δραστηριότητας ως απάντηση στην καθιστική ζωή και να εμπνεύσει τις αξίες του αθλητισμού: την ευγενή άμιλλα, το ευ αγωνίζεσθαι, την αλληλεγγύη, τη συνεργασία, την δέσμευση στην προσπάθεια και το στόχο. Η σχολική νοσηλεύτρια κ. Μαραγγούλη Αγγελική οργάνωσε βιωματικό εργαστήριο στο οποίο οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για την αντιμετώπιση και την παροχή Α΄ Βοηθειών των πιο συχνών τραυμάτων που συμβαίνουν στους αθλητικούς χώρους. Οι μαθητές/τριες εφάρμοσαν οι ίδιοι τις αρχές και τεχνικές επίδεσης τραυμάτων, μεταφοράς τραυματιών κ.λ.π. Στη συνέχεια οργανώθηκαν αθλοπαιδιές και αγώνας βόλεϊ όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

Lassen Sie eine Antwort

Ihre E-Mail-Adresse wird nicht ver?ffentlicht. Erforderliche Felder sind markiert *

Sie k?nnen diese HTML Tags und Attribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>